SAC-dokulmesi-sebepleri

Saç tellerinin incelmesiyle başlayan ve tüm saç köklerine etki edip saçların koparak saç kökünden ayrılmasına saç dökülmesi denir. Saç dökülmesi normal saç tiplerinde 50 ile 100 arasında kopma ile gerçekleşirken, sorunlu saç dipleri için bu sayı artış göstermektedir.
En çok erkeklerde görülen bu hastalık, kadınlarda da görülür ve iki cinste de büyük fiziksel ve ruhsal travmalara yol açar.
Saç dökülmesinin bireyde bıraktığı etki, insanın dış dünyasıyla olan bağını ve iletişimini etkilemektedir. Özgüven eksikliğine yol açan bir sorun olarak karşımıza çıkan saç dökülmesi sorunlu bölge üzerinde kısmen ya da bölgenin tamamını kapsayarak oluşmaktadır.

Başlıca Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir ?

Peki saç dökülme sebebi nedir? Saç dökülme sebepleri için hem erkek ve hem kadını ele aldığımızda başlıca sebepler şunlardır;

Saç tipinize ve saç derinize uygun olmayan bakım ürünleri; Saçın çok işlem görmesi ve durumu sağlıksız ortamlarda gerçekleştiriyor olunması saçı güçsüzleştirir ve zayıflatarak kırılmalara yol açar. Saç dökülme sebepleri arasında yer alan uygunsuz kozmetik ürünlerinin yanı sıra, saçın toplama şekilleri de saç dökülme sebepleri arasındadır. At kuyruğu yapmak, sıkı sıkı saçı örmek… Saçı her gün yıkamak ve taramak bu durumlarda saçı kırar ve güçsüzleştirir.

Ağır Enfeksiyon ve Yüksek Ateş; Vücut direncinin azaldığı yüksek ateş gibi bazı rahatsızlıklar saç dökülme sebepleri içerisinde yer almaktadır. Yoğun bir saç kaybı yaşanan durumunun ardından saç kaybı yaşayanların %90’ı tekrar saçlarına kavuşabiliyor.

Tiroid Hastalıkları; Tiroid bezlerinin doğru çalışmaması birey için saç dökülme sebepleri arasında yer almaktadır. Fazla çalışan yada az çalışan tiroid bezleri saçlarda dökülme yapmaktadır.

Demir eksikliği, doğum kontrol hapları, eksik protein alımı, gebelik hali, kanser ve vb. gibi rahatsızlıklar saç dökülme sebepleriarasında yer almakta ve bireyin yaşam alanında istenmeyen sorunlara yer açmaktadır. Saç dökülme sebepleri başlıca bu durumlara bağlı olmakla birlikte ailesel sorunları da barındırıyor olabilir. Güçsüz veya gittikçe zayıflayıp kopan saçlara sahipseniz mutlaka bir yardım almalısınız..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment